Понеділок, 26.08.2019, 06:30
Вітаю Вас Гість | RSS

Меню сайту
Новини сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 32
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Матеріали

Головна » Статті » Поради соціального педагога

Тілесні покарання дітей: ефективний засіб виховання чи порушення прав дитини?

 

Тілесні покарання дітей: ефективний засіб виховання

чи порушення прав дитини?

(за матеріалами К. Б. Левченко, юридичних наук,

народного депутата України, президента Міжнародного жіночого

правозахисного центру “Ла Страда-Украта”)

 

Жорстоке поводження та зловживання дітьми в родині визначається сьогодні як головна причина дитячого травматизму та смертності в усьому світі.

Як правило, насильство стосується найвразливіших членів родини, а отже категорією, яка найбільш потерпає від сімейного насильства (як прямо, так і опосередковано) стають діти.

Особливість української ситуації полягає в тому, що до недавнього часу проблема насильства щодо дітей була прихованою, її нібито не існувало. Зрозуміло, що діти можуть стати жертвами насильства вдома, в школі, на вулиці, але статистичні дані свідчать, що саме сімейне насильство є найбільш значущим негативним фактором, який впливає на зростання соціального сирітства, бездоглядності, безпритульності та злочинності неповнолітніх в мирний час.

Дитині легко заподіяти шкоду. Вона дуже вразлива, що пояснюється її фізичною, психічною та соціальною незрілістю, а також залежним (підлеглим) становищем по відношенню до дорослих – батьків, піклувальників. Насильство з боку батьків – це багатобічне явище, яке проявляється у вигляді нанесення дитині тілесних ушкоджень, створення та підтримки економічної залежності, морально-психологічного тиску, примушення до вживання алкоголю та наркотиків, а також до сексуальних контактів (в тому числі до проституції та порнографічних дій).

       Давно вже досліджено, що дитина відтворює в майбутньому ту модель поведінки, з якою вона має справу у дитинстві. Фізичне насильство потім стає нормою у житті.

Крім цього, за спостереженнями, у частини дітей, до яких застосовуються тілесні покарання, потім формується занижена самооцінка, невіра у себе, неактивна життєва позиція. Або інший вихід - підвищений рівень агресії, перш за все по відношенню до більш слабких.

В українському суспільстві панує стереотип: насильство, жорстоке поводження з дітьми, недбале ставлення - це проблеми виключно кризових або недостатню матеріально забезпечених сімей, бідних.

Назвемо деякі з можливих причин жорстокого поводження з дітьми в сім'ї:

  • особистісні якості батьків (агресивність, авторитарність);
  • відсутність у батьків позитивного прикладу поводження з дітьми;
  • алкоголізм, наркоманія, релігійний фанатизм;
  • фізичні чи психічні недоліки батьків (розумова відсталість, психічні захвонрюваня, глухота, сліпота тощо);
  • невміння виховувати дітей, незнання своїх прав та обов'язків щодо дітей, відповідальності за них, незнання прав та потреб дітей;
  • невміння долати сімейні та життєві кризи, відсутність самореалізації.

У більшості ситуацій людина, що застосовує тілесні покарання, не усвідомлює поганих наслідків такого поводження, вважаючи, що її дії, викликані позитивними намірами, є легітимними та виправданими.

Але ж наслідки застосування методів фізичного впливу на дітей можуть бути негативними та пролонгованими. Дитина, яка зазнала насильства, одержує травматичний досвід, який супроводжується травматичними переживаннями, відтворюється у формі неадекватних поведінкових реакцій. Все це призводить до дезорганізованої поведінки, її розвитку. Для дитини важливими є довіра до батьків, почуття захищеності в сім'ї. Вони втрачаються при застосуванні насильства.

 

Категорія: Поради соціального педагога | Додав: Калинка (12.10.2016)
Переглядів: 331 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
КАЛЕНДАР ПОДІЙ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Пошук
Корисні посилання
описание для кнопки описание для кнопки описание для кнопки описание для кнопки описание для кнопки описание для кнопки